۱۱ مشکل رایج در خودرو و دلیل به وجود آمدن آنها
مرداد ۸, ۱۳۹۸
معرفی فیلترهای خودرو و نقش حیاتی آنها
مرداد ۱۶, ۱۳۹۸

۱۴روش مهم برای نگهداری از خودرو

۱۴روش مهم برای نگهداری از خودرو

امروزه با توجه به گران شدن خودرو و قطعات آن بایستی بیشتر از همیشه مراقب خودرو باشیم و سایر نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت کنیم. در این مقاله ما تمام نکات مهم را برای شما آورده ایم، تا به بهترین شکل از خودروی خود مراقبت نمایید؛

 1. دفترچه راهنمای خودرو را به دقت بخوانید؛

مهم ترین نکته در رابطه با خودرو این است که دفترچه راهنمای آن را به دقت بخوانید. دفترچه راهنما، تمام نکات و اصول نگه داری از خودرو را، در خود دارد. پس برای داشتن خودروی سالم بایستی دستور العمل های دفترچه را بخوانید و رعایت کنید.

14روش مهم برای نگهداری از خودرو

 

 1. مراقب ناهمواری های جاده باشید؛

تا جایی که می توانید کمتر وارد مسیرهای خاکی و ناهموار شوید. اگر هم مجبورید که در این مسیر ها رانندگی کنید، سرعت خود را بسیار کم کرده و با احتیاط برانید.

 1. خودرو را همیشه تمیز نگه دارید؛

شاید عجیب به نظر برسد، اما گرد و غبار می توانند به رنگ بدنه خودرو آسیب وارد کنند. این اتفاق معمولاً در بلند مدت رخ می دهد. پس همواره خودروی خود را تمیز نگه دارید. برای پاک کردن آلودگی ها می توانید از دستمال و مواد پاک کننده مرغوب استفاده کنید.

 1. خودروی خود را در سایه پارک کنید؛

تابش مستقیم نور خورشید، هم به رنگ خودرو آسیب میزند و هم باعث پوسیدگی سطح داخلی خودرو و روکش ها می شود. پس تا جایی که امکان دارد در سایه پارک کنید.

 1. پس از رانندگی در برف خودرو را بشورید؛

از آنجایی که معمولاً در برف، نمک و سنگ ریزه وجود دارد، بهتر است که پس از رانندگی در هوای برفی، خودرو را بشورید. پس از شستشو، بدنه خودرو را خشک کنید، زیرا ممکن است آب به داخل نفوذ کند و مشکلاتی را برای خودرو ایجاد کند.

 1. به صدای قطعات خودرو توجه کنید؛

بسیاری از این صداها طبیعی هستند، اما به هر صورت گاهی پیش می آید که این صداها نشان دهنده یک مشکل باشند، پس به آنها بیشتر توجه کنید.

14روش مهم برای نگهداری از خودرو

 

 1. بیش از حد بار نزنید؛

هر خودرویی تا حدی می تواند وسایل شما را جابه جا کند. در صورتی که اسباب و وسایل بزرگی را بر روی خودرو قرار دهید، به بدنه و سیستم تعلیق آسیب وارد خواهد شد.

 1. سطح مایعات را به طور پیوسته بررسی کنید؛

سطح مایعات را بررسی کنید و مراقب باشید که از جایی نشتی نکنند. در صورتی که نشتی مشاهده کردید، فوراً خودرو را به یک تعمیرکار حرفه ای نشان دهید.

 1. روغن موتور را به موقع تعویض نمایید؛

می توانید بر اساس کیلومتر خودرو، زمان تعویض روغن را متوجه بشوید. دیگر ویژگی ها همچون رنگ و چسبندگی روغن، ملاک مناسبی برای تعویض آن نخواهند بود. ارتفاع سطح روغن را هر هفته بررسی کنید. این کار را زمانی که درجه حرارت موتور عادی است، انجام دهید.

 1. به طور پیوسته لاستیک ها را بررسی نمایید؛

لاستیک ها یکی از مهم ترین بخش های خودرو هستند که بایستی به آنها توجه ویژه ای نشان داد. لاستیک ها باید باد مناسب، بالانس و اندازه درست و استانداردی داشته باشند. اگر در لاستیک مشکلی وجود داشته باشد، سوخت بیشتر مصرف شده و در سرعت های بالا، خودرو تعادلش را از دست می دهد. این مشکلات می توانند به دیگر قطعات خودرو نیز آسیب جدی برسانند. پس حداقل ماهی یک بار فشار باد لاستیک ها را بررسی نمایید.

14روش مهم برای نگهداری از خودرو

 

 • به برق خودرو توجه نمایید؛

ممکن است روکش برخی از سیم ها معیوب و پوسیده باشند. چنین مسئله ای می تواند آسیب ها و مشکلات جدی برای خودرو به وجود بیاورد. در صورت بروز چنین مسئله ای حتماً خودرو را به تعمیرکار نشان دهید.

 • زمان تعویض مایع های خودرو، قطعات و سایر چیز ها را از دفترچه پیدا کنید؛

هر کدام از قطعات، مایع ها و … عمری دارند. در صورت که از عمر آنها بگذرد و به آنها توجه نکنید، ممکن است، آسیب های جدی به خودرو وارد شود. بنابراین یک دفترچه را مخصوص این کار قرار دهید و زمان تعویض همه چیز را در آن بنویسید تا با تعویض به موقع، عمر خودروی شما افزایش پیدا کند.

 • تمام فیلترهای خودرو (فیلتر هوا، فیلتر سوخت، فیلتر روغن، فیلتر کابین) را در زمان مناسب تعویض نمایید.
 • زمانی که خودرو روشن است، سر باتری ها را جدا نکنید، این کار صدمات جدی به دینام وارد می کند.