با فیلتر هوای خودرو و نکات و ویژگی های آن آشنا بشوید.
تیر ۱۶, ۱۳۹۸
۱۱ مشکل رایج در خودرو و دلیل به وجود آمدن آنها
مرداد ۸, ۱۳۹۸

۷ روش مهم برای جلوگیری از گرم شدن شدید موتور

در صورتی که موتور بیش از حد گرم شود، مشکلاتی برای خودروی شما به وجود می آورد.

۷ روش مهم برای جلوگیری از گرم شدن شدید موتور (۱)

  1. به صورت اصولی از خودرو مراقبت کنید؛

گرم شدن شدید موتور – پیش از هرچیز بایستی در شرایط مناسبی از خودرو نگه داری کنید، تا مشکلی برای موتور آن به وجود نیاید. برای اینکه از گرم شدن شدید خودرو جلوگیری کنید، باید از برخی از قسمت های خودرو به درستی مراقبت کنید. اولین قسمت، سیستم خنک کننده می باشد، در صورتی که علائم هشدار دهنده را در این سیستم مشاهده کردید، آن را سریعاً بررسی نمایید. برای مثال ممکن است در سیستم خنک کننده، نشتی وجود داشته باشد. در صورت بروز چنین مشکلاتی به موتور فشار وارد می شود. از دیگر قسمت هایی که باید از آنها مراقبت کرد؛ شیلنگ ها، رادیاتور، درپوش رادیاتور و … می باشد. تمام این قسمت ها باید به طور مرتب مورد بررسی قرار بگیرند.

  1. ترمز ها را کنترل کنید؛

ترمز ها تأثیر زیادی بر روی گرم شدن موتور خودرو دارند. در صورتی که موتور داغ کرد و مشکلی در چیزهای معمول نبود؛ به سراغ ترمز ها بروید. احتمال دارد که در قسمت لنت ترمز مشکلی رخ داده باشد و لنت ترمز با چرخ درگیر شود. در صورتی که مشکل به خاطر ترمزها بود، بگذارید که کمی خنک بشوند. اما اگر مشکل همچنان وجود داشت، قطعه معیوب را تعویض نمایید.

  1. بیش از حد یدک نکشید؛

وانت بار ها تا حدی می توانند وسایل را جا به جا کنند. وجود تجهیزات یدک کشی بر روی خودرو به این معنا نیست که تا جایی که می توانید بر روی خودرو وسیله قرار دهید. در صورتی که بیش از حد مجاز یدک کشی صورت بگیرد، موتور دچار مشکلاتی شده و داغ می کند.

  1. از مخلوطی با نسبت مناسب آب و مایع خنک کننده تهیه کنید؛

در سیستم خنک کننده هم از آب و هم از مایع خنک کننده استفاده می شود، چیزی که اهمیت دارد این است که این دو را به نسبت مناسب با هم مخلوط نمایید. اگر تنها از یکی از آنها استفاده کنید، ممکن است که به موتور خودروی شما آسیب برسد. به طور کلی بهتر است که نیمی از مخلوط آب و نیمی دیگر مایع خنک کننده باشد. در صورتی که می خواهید دقیق تر عمل کنید، بایستی دفترچه راهنمای خودرو را به دقت مطالعه کنید.

  1. به اندازه بار بزنید؛

اغلب افراد این مسئله مهم را نادیده می گیرند و تا جایی که می توانند بر روی ماشین بار می زنند. بار اضافه موجب می شود فشار بیشتری به موتور وارد شود و در نتیجه موتور گرم تر می شود. در صورتی که سیستم خنک کننده نتواند گرما را کنترل نماید، موتور دچار آسیب و مشکلاتی می شود.

  1. تسمه ها و شیلنگ ها را به دقت بررسی کنید؛

تسمه ها و شیلنگ های خودرو بخش مهمی از خودرو هستند، سعی کنید به صورت جداگانه آنها را بررسی نمایید. برخی از افراد به دلیل اینکه خودروی قدرتمند و بزرگی دارند، کمتر تسمه ها و شیلنگ آن را بررسی می کنند، چراکه فکر می کنند، کمتر برای آن مشکل پیش می آید. در صورتی که این بخش ها نیز آسیب پذیر هستند و ممکن است پاره یا سوراخ شوند. این قطعات اگر درست کار نکنند، موجب می شوند که به دینام خودرو بیشتر فشار وارد شود و در نتیجه دمای موتور بالاتر می رود. بنابراین هر چندوقت کاپوت را بالا بزنید و شیلنگ ها را بررسی نمایید تا مشکلی نداشته باشند. علاوه بر این کشش تسمه ها را نیز چک کنید تا بیش از حد سفت نشده باشند.

  1. نشتی های قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده را بررسی نمایید؛

معمولاً نشتی ها قابل مشاهده هستند و به صورت یک مایع در زیر خودرو جمع می شوند. با توجه به رنگ مایع و محلی که نشتی می کند، می توان به نوع مایع پی برد. بنابراین در صورتی که یک حوضچه کوچک در زیر خودروی خود مشاهده کردید، بدانید که نشتی وجود دارد. اگر این نشتی، مایع خنک کننده باشد، سبب گرم تر شدن موتور شده و ممکن است آسیب های جدی به خودرو برساند.

گاهی اوقات هم برخی از نشتی ها غیر قابل مشاهده هستند، برای تشخیص این نوع نشتی ها، کاپوت را بالا بزنید و سطح مخزن خنک کننده را بررسی نمایید. در صورتی که سطح مایع خنک کننده پایین آمده باشد (به زیر سطح حداقل رسیده باشد)، بایستی به دنبال نشتی بگردید. اگر نشتی وجود نداشت، پس احتمالا مشکل چیز دیگری است و مایع بخار شده است. البته معمولاً مایعات به مقدار کم تبخیر می شوند.

برای اینکه این مشکلات پیش نیاید، به طور پیوسته سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید، در صورتی که مخزن یا بخش های دیگر کهنه شده بودند، حتماً آنها را تعویض نمایید.